FANDOM


Створивши нову вікі, користувачі найчастіше не розуміють, що їм робити далі. В цій статті ми дамо вам кілька порад про те, якими повинні бути перші кроки засновника вікі і як розвити вікі-спільноту.

Перші кроки в розвитку вікі Редагувати

Створення контенту Редагувати

Вікі — це в першу чергу джерело інформації, тому вам просто необхідно зайнятися створенням статей:

 • Створіть 10 статей. Почніть з найважливіших статей по тематиці вашої вікі. Це можуть бути статті з загальною інформацією із серіалу або відеогри, фільму або хобі. Необов’язково відразу писати величезні статті з множинністю розділів. Для початку досить створити статті-заготовки з базовою інформацією.
 • Посилання на Головній сторінці. Розмістіть посилання на створені сторінки на Головній сторінці вікі, щоб ті, хто заходять на сайт, могли відразу потрапити на них.
 • Додайте зображення. Без візуального контенту вікі втратить половину своєї привабливості. Не забудьте помістити зображення на Головну сторінку і в створеній вами статті.

Дизайн і структура вікі Редагувати

Наповнивши вікі першими статтями, приступайте до оформлення проєкту:

 • Змінить кольорову гамму, додатйе фон і логотип. За допомогою Конструктора тем дуже легко надати вікі індивідуальний стиль. Спробуйте!
 • Додайте категорії до сторінок. Система категорій дуже важлива для систематизації інформації на вікі і для полегшення для читачів пошуку потрібної інформації.
 • Поділ сторінок за типами. Вказавши, що ця сторінка є незавершенною, а інша не має зображень, ви покажете новим користувачам, де необхідна допомога на вікі.
 • Користуйтесь корисними розширеннями Фандому. Наприклад, ви можете підключити Сторінку спільноти, щоб повідомити користувачам про нові завдання на спільноті.

Правила і допомога Редагувати

Зовсім необов’язково починати вікі з написання великого трактату з правилами і політикою. Набагато важливіше показати користувачам, що на вікі їм раді і готові допомогти:

 • Користувачам повинно бути легко робити редагування. Створіть список необхідних статей і статей, яким необхідні редагування в першу чергу, та розмістіть посилання на ці списки на Головну сторінку. Якщо ви написали правила вікі, переконайтеся, що вони прості і зрозумілі кожному і не заважають редагувати вікі.
 • Користувачі повинні знати, де можна отримати допомогу. Розмістить на Головній сторінці посилання на довідкові матеріали, залиште повідомлення новим користувачам з пропозицією підтримки і допомоги, обговоріть проблеми вікі на Форумі, в Чаті або Обговореннях.

Просування вікі Редагувати

Створивши основу вікі, почніть активно просувати її для пошуку нових читачів та користувачів:

 • Розкажіть про вікі своїм друзям. Ви повинні знати місця в Інтернеті, де є шанувальники тематики вашої вікі. Зверніться туди за допомогою в розвитку вікі. Є багато місць, де можна знайти нових користувачів.
 • Просувайте вікі всередині Фандому. Після створення 100 статей ви можете відправити запит на банер на вікі, за допомогою якого можна рекламувати вашу вікі всередині Фандому.
 • Оптимізація вікі для пошукових систем. Вікі повинна бути приваблива не тільки для користувачів, але і для пошукових ботів. Поради з просування вашої вікі в пошукових системах можна знайти тут.

Відстежування прогресу вікі Редагувати

Якщо вам самостійно складно ставити завдання за першими кроками в розвитку вікі, скористуйтеся спеціальною сторінкою Прогрес вікі. Вона містить прості завдання, виконавши які, ви зможете створити базову структуру і стиль вашої вікі.

Створення вікі-спільноти Редагувати

Чим відрізняються невеликі вікі Редагувати

Не потрібно відразу після створення вікі думати про десятки користувачів і тисячі читачів. Навіть такі великі проєкти, як Вукипедия, Убежище і The Elder Scrolls Wiki, починали з малого. Але треба розуміти, що не всі теми можуть привабити велику аудиторію і необхідно написання десятків тисяч статей.

На невеликих вікі повинні бути інші пріоритети і структура. Не потрібно копіювати усе, що робиться на великих проєктах, і тим паче не потрібно копіювати Вікіпедію. Сторінки Вікіпедії редагує більше 26 000 користувачів в місяць. Якщо Вікіпедія — це велике місто, то вікі — це великий офіс в цьому місті.

Важливий кожен користувач Редагувати

Цінуйте всіх своїх користувачів. Кожен індивідуальний користувач не так вже й багато значить на Вікіпедії. Кращі її редактори можуть взяти відпустку на місяць, і це не буде мати жодного значення для енциклопедії в цілому. Якщо один дуже активний користувач назавжди покине Вікіпедію, є ще сотні і навіть тисячі користувачів, які можуть зайняти його місце і справлятися зі справами не гірше.

На невеликій вікі важливий кожен користувач. Головними користувачами на вікі звичайно є адміністратори. Вони розуміють структуру проєкту, розуміють, з чого усе почалося, допомогають новим користувачам і виступають арбітрами в суперечках. Якщо така людина піде з вікі — це майже завжди серйозна втрата для вікі. Якщо з вікі підуть два-три активних адміністратора, то це буде означати крах проєкту.

Інший бік цієї ситуації — висока вразливість вікі. Один настирливий вандал або дурний користувач не можуть зробити настільки багато, щоб зіпсувати Вікіпедію, яка володіє величезною базою статей і великим штатом співробітників і добровольців. На невеликій вікі не так багато користувачів, які можуть врегулювати проблеми. Постійні напади на адміністраторів, у тому числі і з боку звичайних користувачів, можуть змусити його або її покинути вікі.

Тому не тільки адміністратори повинні приділити увагу кожному користувачу вікі, але й вони самі потребують підтримки з боку користувачів і оцінки своїх дій. Щоб спільнота успішно розвивалася, необхідна гармонія.

Люди не люблять скритність Редагувати

Дивно, але більшість користувачів все ще вважають вірною фразу «в Інтернеті люди віддають перевагу анонімності».

Порівняйте ці дві гіпотези:

 • «Людям подобається бути анонінами і приховуватися в тіні. Для них радість і задоволення — це те, що вони можуть допомагати спільноті, які нічого не знає про них».

або

 • «Людина — це соціальна сутність, який завжди шукає шлях взаємодії з іншими людьми. Йому подобаються місця, де можна відчути себе відомою особистістю, з усіма привітатися. Якщо людина залишається один, то відчуває себе пригніченою і сумним. Людині подобається, коли його робота визнається і цінується іншими людьми».

Якщо ви подивіться навколо себе, то побачите, що світ складається саме з соціально активних людин. Людям подобається працювати, розважатися та відпочивати, коли навколо них також є люди. Так, є моменти, коли хочеться побути одному, і так, деяким людям складно «увійти» в колектив, але разом усім буде набагато цікавіше та ефективніше.

Подивіться на типовий шкільний клас. Діти вчаться, в кабінеті — атмосфера тиші і концентрації уваги. Однак школярам подобається ходити до школи не тільки через заняття. Вони люблять перерви, розмови з товаришами, різні гуртки та багато іншого. Кожен знайде себе захоплення за вкусом. Люди «люблять» бути в колі інших людей.

Висказування, що анонімність в Інтернеті — що правило, є помилковим, так як мережва — це також комунікаційне середовище. Ми ведемо себе в Інтернеті так само, як і в житті. Потреби людини і його почуття нікуди не зникають.

Вікі — доброчинний проєкт Редагувати

Є дуже простий спосіб дізнатися, наскільки конкретна вікі процвітає або проходить в запустіння. Зайдіть на сторінку нових редагувань і подивіться, наскільки заповнені стіни обговорення користувачів спільноти. Якщо стіни обговорення будуть порожніми, тоді можна прямо сказати — вікі в біді.

Вікі — доброчинний проєкт, тому адміністратори зобов’язані діяти так, як ніби вони — координатори волонтерів в некомерційної фірмі.

Якщо ви зайдете в подібну фірму і захочете прийняти участь в будь-якій благодійній програмі, то вас з радістю приймуть, зареєструють і проінструктують. Інші волонтери також будуть готові завжди допомогти вам в будь-якій проблемі. Ви не отримаєте за це гроші, але зате відчуєте гордість і задоволення, оскільки виявилися дуже важливими і потрібними.

Вікі, де ваша стіна обговорення порожня, схожа на описане вище, тільки ви побачете перед собою порожню кімнату. В сусідних кімнатах будуть працювати люди, але ніхто не поговорить с вами і не розповість, що потрібно робити. Усі очікують, що ви самі почнете працювати, а коли підете, ніхто вам не подякує. Не дивно, що на подібних вікі користувачі заходять, щось редагують і йдуть назавжди.

Люди, які воліють працювати поодинці, заводять особисті сайти чи блоги. Користувачі, які заходять на вікі, бажають бачити саме спільноту, що працюють заради досягнень єдиної мети. Вони хочуть вступити у цю групу, бути затребуваними і чекають позитивної оцінки своїх дій.

У адміністраторів невеликих вікі є чотири головні завдання: тепло вітати нових користувачів, допомагати новим користувачам в їх перших кроках на вікі, залишатися нейтральним в суперечках і заохочувати/брати участь в спільноті з користувачами.

Ім’я користувача — шлях до довіри Редагувати

У зареєстрованих користувачів є звіт про свій внесок на вікі і є своя репутація на проєкті. Якщо спільнота знає, що представляє собою цей користувач, то це може запобігти створенню конфліктної ситуації і врегулювати суперечки. Щоб заслужити довіру інших користувачів, вам необхідно знати їх «в обличчя».

Важливо пам’ятати, що ви не зможете побудувати гарну вікі-спільноту, якщо в ньому будуть «темні» особитості.

Розумні межі для дій анонімів показують зареєстрованим користувачам, наскільки цінна для вас це вікі-спільнота. Лідер зобов’язаний діяти в інтересах конкретної групи людей, будь це спільнота редакторів статей на вікі або дружня вечірка у вас вдома.

Терпіння Редагувати

Бути терплячим — важлива якість при створення та управлінні вікі-спільнотою. Так, у вікі повинен бути єдиний стиль, але якщо хтось з користувачів хоче втілити в життя свою ідею, не заважайте йому їй тільки тому, що ви хочете бачити вікі по-своєму. Активний користувач набагато важливіше для вікі, ніж 10 статей, які будуть не зовсім схожі на інші статті вашої вікі. Навпаки, різноманітна вікі буде набагато цікавіше і зможе залучити більше користувачів. Вікі, яка побудована на декількох ідеях, завжди краща, ніж вікі однієї людини.

Любіть своїх користувачів Редагувати

Це не порожня фраза. Пам’ятайте, що вони працюють безкоштовно і безкорисливо, і деякі з них проводять на вікі по кілька годин на тиждень, а то і в день. Витрачаючи свій особистий час на ваш проєкт, вони отримують в нагороду тільки задоволення від праці над вікі і задоволення від спільноти з іншими користувачами.

Це здається чарівним, але так воно і є. І це — одна з кращих рис людського характеру. Ми отримуємо ні з чим не порівнянне задоволення, коли у підсумку нашої співпраці будується дещо нове і чудове. Вікі — це чисте вираження ентузіазму людей, їхньої пристрасті і альтруїзму.

Саму тому ви повинні піклуватися про користувачів своєї вікі: спілкуватися з ними, вітати їх, приймати їх проблеми як свої. Вивчіть їх імена. Коли щось турбує або засмучує їх, обговоріть це, покажіть, що усіма силами готові допомогти їм. Обов’язково упевніться, що вони не відчувають себе обділеними увагою, і оцінюйте те, що вони роблять для вашої вікі.

Користувачі вашої вікі — це неординарні особистості, що роблять незвичайні речі. Любіть їх за це.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.