Центральна спільнота
Advertisement
Від Danny Horn (Користувач:Toughpigs), менеджер з розвитку співтовариства і засновник Muppet Wiki.

Чим відрізняються невеликі Вікі[]

Вікі - це не те ж саме, що Вікіпедія. Сторінки Вікіпедії редагують більше 26000 користувачів на місяць. У Muppet Wiki таких редакторів близько 50. Різниця очевидна. Якщо Вікіпедія - це невелике місто, то Вікі - це невеликий офіс в цьому місті.

Це означає, що у невеликих Вікі повинні бути зовсім інші пріоритети і структура. "Робити все так само, як на Вікіпедії" - це поганий метод керування Вікі.

Важливий кожен користувач[]

Найбільша відмінність між спільнотою в 50 людей і в 26 000 така, що невелика група зобов'язана цінувати кожного свого користувача.

Кожен індивідуальний користувач не так багато значить на Вікіпедії. Кращі її редактори можуть взяти відпустку на місяць, і це не буде мати ніякого значення для енциклопедії в цілому. Якщо один користувач назавжди покине Вікіпедію, навіть нехай він буде дуже хорошим редактором, є ще сотні і навіть тисячі користувачів, які можуть зайняти його місце і справлятися зі справами не гірше.

На невеликій Вікі важливий кожен користувач. Головними користувачами на Вікі, зазвичай, є адміністратори. Вони ті, хто розуміє структуру проєкту, пам'ятають, з чого все починалося, допомагають новим користувачам і виступають арбітрами в суперечках. Якщо така людина піде з Вікі - це, майже завжди, серйозна втрата для Вікі і буде непросто знайти йому заміну. Якщо з Вікі підуть два-три активних адміністратора - це, в більшості випадків, означає крах проєкту.

Інший бік цієї ситуації - висока вразливість Вікі. Один настирливий вандал чи дурний користувач не можуть зробити настільки багато, щоб пошкодити Вікіпедії, яка володіє величезною базою статей і великим штатом співробітників і добровольців. На невеликій Вікі не так багато користувачів, які можуть врегулювати проблеми. Постійні нападки на адміністраторів, у тому числі, з боку звичайних користувачів, можуть змусити його покинути Вікі.

Тому не тільки адміністратор повинен приділяти увагу кожному користувачу Вікі, але і він сам потребує підтримки з боку користувачів та оцінці своїх дій. Щоб спільнота успішно розвивалося, необхідна гармонія.

Люди не люблять прихованість[]

Дивно, але більшість користувачів все ще вважають вірною фразу «в Інтернеті люди віддають перевагу анонімності».

Порівняйте ці дві гіпотези:

  • «Людям подобається бути анонімами і ховатися в тіні. Для них - радість і задоволення те, що вони можуть допомагати суспільству, яке нічого не знає про них».

або

  • «Людина - це соціальна істота, яка завжди шукає шляхи взаємодії з іншими людьми. Йому подобаються місця, де можна відчути себе відомою особою, з усіма привітатися. Якщо людина залишається одною, то відчуває себе пригніченою і сумною. Людині подобається, коли її робота визнається і цінується іншими людьми».

Якщо Ви подивитися навколо себе, то побачите, що світ складається саме з соціально активних людей. Людям подобається працювати, розважатися й відпочивати, коли навколо них теж є люди. Так, є моменти, коли хочеться побути одному, і так, деяким людям важче "увійти" в колектив, але разом все буде набагато цікавіше й ефективніше.

Подивіться на типовий шкільний клас. Діти вчаться, в кабінеті - атмосфера тиші і концентрації уваги. Однак школярам подобається ходити в школу не тільки через заняття. Вони люблять зміни, розмови з товаришами, різні гуртки та багато іншого. Кожен знайде собі захоплення за смаком. Люди "люблять" бути в колі інших людей.

Тому ті, хто стверджує, що анонімність в Інтернеті - правило, помиляються, тому що мережа - це теж комунікаційне середовище. Ми поводимося в Інтернеті також, як і в житті, потреби людини і його почуття нікуди не зникають.

Вікі - добровільний проєкт[]

Є дуже простий спосіб дізнатися, наскільки конкретно Вікі процвітає або котиться до занепаду. Зайдіть на сторінку Свіжих правок і подивіться, наскільки заповнені сторінки обговорення користувачів спільноти. Якщо у кого-небудь з них вона буде зовсім коротка, то тоді можна прямо сказати - Вікі в біді.

Вікі - добровільний проєкт, тому адміністратори зобов'язані діяти так, як ніби вони - координатори волонтерів в некомерційній фірмі.

Якщо Ви зайде в подібну фірму і захочете взяти участь в якій-небудь благодійній програмі, то Вас з радістю приймуть, зареєструють і проінструктують. Інші волонтери також будуть готові завжди допомогти Вам у будь-якій проблемі. Ви не отримаєте за це грошей, але зате відчуйте гордість і задоволення, тому що виявилися дуже важливим і потрібним тут.

Вікі, де Ваша сторінка обговорення порожня, схожа на описане вище, тільки Ви побачите перед собою порожню кімнату. У сусідніх кімнатах будуть працювати люди, але ніхто не поговорить з Вами і не розповість, що потрібно робити. Всі чекають, що Ви самі почнете працювати, а коли підете, не чекатимете подяки. Не дивно, що на подібних Вікі користувачі заходять, щось редагують і йдуть назавжди.

Люди, які віддають перевагу працювати поодинці, заводять особисті сайти або блоги. Користувачі, які заходять на Вікі, бажають бачити саме співтовариство, яке працює заради досягнення єдиної мети. Вони хочуть вступити в цю групу, бути затребуваними і чекають позитивної оцінки своїх дій.

У адміністраторів невеликих Вікі є чотири головні завдання: тепло вітати нових користувачів, допомагати новим користувачам у їх перших кроках на Вікі, залишатися нейтральним у суперечках і заохочувати самим брати участь у спілкуванні на сторінках обговорення.

Ім'я користувача - обов'язково[]

На Muppet Wiki, є наступне правило для користувачів. Кожен користувач, як очікується, зареєструється і створить обліковий запис. Якщо анонім здійснить першу правку на Вікі, то йому буде відправлено автоматичне вітальне повідомлення, де написано "Ласкаво просимо" і пропозиція зареєструватися для подальшої успішної роботи.

Якщо анонім здійснить цілих п'ять правок і все ж не зареєструється, то адміністратор відправляє йому попереджувальне повідомлення, де сказано, що він буде заблокований, якщо продовжить редагувати без реєстрації. Більшість анонімів дотримуються цієї рекомендації.

Іноді анонім ігнорує попередження і продовжує вносити правки. Тоді IP аноніма блокується і на його адресу надсилається лист, в якому дано посилання на політику Вікі в питанні реєстрації користувачів та пояснено, як зв'язатися з адміністратором, щоб зняти блокування.

Більшість користувачів не згодні з такою суворою політикою і говорять, що це «анти-Вікі» і «на Вікіпедії такого немає». Різниця в тому, що на Вікіпедії працюють сотні адміністраторів, які займаються тільки тим, що борються зі спамом і вандалами. Ці люди могли б принести багато користі в редагуванні і створенні статей, але Вікіпедія може дозволити собі витрачати час своїх співробітників на подібні проблеми.

Невелика Вікі не може дозволити собі таку розкіш. Адміністратори, зазвичай, найактивніші члени Вікі-спільноти, тому вони не можуть витрачати час, перевіряючи численні правки окремого аноніма.

Ім'я користувача - шлях до довіри[]

Політика в питанні анонімних користувачів, представлена ​​в попередньому розділі, допомагає позбутися від вандалів і випадкових особистостей, а також сприяє розвитку спільноти та встановленню довірливих відносини всередині неї.

У зареєстрованих користувачів є звіт про свій внесок у Вікі і є якась своя репутація на проєкті. Якщо спільнота, в цілому, знає, що являє собою цей користувач, то це може запобігти створення конфліктної ситуації і врегулювати суперечки. Щоб заслужити довіру інших користувачів, їм необхідно знати Вас «в обличчя».

Важливо пам'ятати, що Ви не зможете побудувати гарну Вікі-спільноту, якщо в ній будуть «темні» особистості.

Досить жорсткі дії проти анонімів показують зареєстрованим користувачам, наскільки цінне для Вас ця Вікі-спільнота. Лідер зобов'язаний діяти в інтересах конкретної групи людей, нехай це буде співтовариство редакторів статей на Вікі або дружня вечірка у Вас вдома.

Любіть своїх користувачів[]

Ця не порожня фраза. Пам'ятайте, що вони працюють безкоштовно і безкорисливо, деякі з них проводять на Вікі по кілька годин на тиждень, а то і в день. Витрачаючи свій особистий час на Ваш проєкт, вони отримують в нагороду тільки задоволення від роботи над Вікі і задоволення від спілкування з іншими користувачами.

Це здається чарівним, але так воно і є. І це - одна з кращих рис людського характеру. Ми отримуємо ні з чим не порівнянне задоволення, коли в результаті нашої співпраці будується щось нове і прекрасне. Вікі - це чисте вираження ентузіазму людей, їх пристрасті і альтруїзму.

Саме тому Ви повинні дбати про користувачів своєї Вікі: говорити з ними, вітати їх, приймати їх проблеми як свої. Вивчіть їх імена. Коли щось турбує або засмучує їх, обговоріть це, покажіть, що всіма силами готові допомогти їм. Обов'язково переконайтеся, що вони не відчувають себе обділеними увагою, і цінуйте те, що вони роблять для Вашої Вікі.

Користувачі Вашої Вікі - це неординарні особистості, що роблять незвичайні речі. Любіть їх за це.

Advertisement