Центральна спільнота
Advertisement

Ліцензування – це офіційний дозвіл на використання захищеної авторським правом роботи. Поняття авторського права буває досить заплутаним для тих, хто вперше з ним стикається, але загалом під цим розуміється те, що якщо ви створюєте якийсь оригінальний контент, то ви володієте авторськими правами на нього і можете контролювати його використання надалі. Інші люди не можуть використовувати цей контент без вашого дозволу (ліцензії).

Створюючи контент для Фандому, ви погоджуєтесь, що він буде публікуватися і поширюватися під вільною ліцензією Creative Commons.

Ліцензія CC-BY-SA[]

Cc-by-sa icon-svg.png

Якщо не вказано інше, всі тексти, які ви публікуєте на Фандомі, підпадають під вільну ліцензію Commons Attribution-Share Alike 3.0 License (Unported) (CC-BY-SA).

Ліцензія CC-BY-SA надає широкі можливості для модифікації, редагування, адаптації та повторного використання ваших текстів до тих пір, поки дотримуються умови ліцензії. Тому, якщо ви хочете опублікувати на Фандомі авторський текст, то краще не робити цього, так як ви втратите одноосібне право його використовувати.

Опис ліцензії CC-BY-SA[]

Ліцензія CC-BY-SA має чіткі умови використання вмісту. Вони виражені літерами у назві ліцензії:

Cc.large.png
 • CC означає Creative Commons. Це фонд, некомерційна організація, яка надає людям простий спосіб використовувати їх знання і творчий потенціал і при цьому зберігати деякі стандартні методи захисту авторських прав. У фонді є кілька типів ліцензій, і однією з них є CC-BY-SA.
By.large.png
 • BY означає, що ліцензія вимагає обов'язкової атрибуції (посилання) на авторів роботи. У той же час, BY дозволяє іншим людям розповсюджувати та/або використовувати зміст вашої роботи в будь-якому форматі, якщо зберігається атрибуція. Таким чином, ви якби говорите: «Це моя робота, але я ділюся нею зі всім світом». Посилання на автора або авторів роботи може приймати наступні форми:
  • посилання на URL оригінальної копії вашої роботи,
  • посилання на URL незмінної копії вашої роботи,
  • список всіх авторів вашої роботи.
Sa.large.png
 • SA означає Share Alike. Цей пункт вимагає від того, хто повторно використовує вашу роботу, використовувати цю ж саму ліцензію. Тобто, якщо хтось відредагує вашу статтю на Фандомі, то його або її правки також підпадають під ліцензію CC-BY-SA, а всі зміни роботи можна побачити в історії сторінки.

Зображення і відео[]

На відміну від будь-якого тексту, файли та відео, які ви завантажуєте на Фандом, НЕ підпадають під ліцензію CC-BY-SA — ліцензія для них повинна вказуватися окремо. Прочитайте цю статтю для докладнішої інформації про ліцензії для зображень і відеофайлів.

Завантажуючи файл на Фандом, намагайтеся завжди давати посилання на авторів файлу або іншим чином вказати, кому він належить. У більшості випадків можна використовувати ліцензію «Добросовісне використання», проте не всі файли можуть їй відповідати.

Багато вікі-проєктів мають власні правила для завантаження файлів на вікі. Прочитайте їх перед тим, як додавати зображення та відео у свою статтю.

Імпорт текстів[]

Якщо ви копіюєте на вікі тексти з інших сайтів, переконайтеся, що вони доступні у відповідності з ліцензією CC-BY-SA або іншою вільною ліцензією, сумісною з нею. На багатьох вікі-сайтах, в тому числі на Вікіпедії, використовується ліцензія CC-BY-SA, тому ви можете вільно копіювати матеріали звідти з додаванням посилань на оригінальну статтю і її авторів. Також можна використовувати інструмент імпорту, щоб зберегти список всіх авторів статті на своїй вікі. Якщо ви копіюєте статті з іншої вікі на Фандомі (наприклад, у випадку об'єднання вікі-проєктів), обов'язково використовуйте інструмент імпорту статей, щоб не порушувати авторські права, і проставляйте посилання на вікі, звідки ви взяли цей матеріал. Якщо ви перекладаєте статті з однієї мови на іншу, ставте міжмовні посилання, щоб зв'язати свою статтю з оригіналом.

Інші ліцензії[]

Інформацію про ліцензії, за якою поширюються матеріали вікі, можна побачити внизу сторінки вікі, а також при редагуванні. Для більшості вікі-проєктів це ліцензія CC-BY-SA, але є вікі-проєкти, матеріали яких поширюються під ліцензією CC-BY-NC. Будьте уважні, статті з вікі-проєктів з такою ліцензією не можуть використовуватися на вікі-проєктах з ліцензією CC-BY-SA. Про ліцензії, які використовуються на Фандомі, можна дізнатися тут.

Зверніть увагу, що Фандом НЕ змінює ліцензію вікі-проєктів за запитом користувачів.

Порушення умов ліцензії[]

Якщо хтось використовує матеріали з вашої вікі, вони зобов'язані вказати авторів матеріалів і дати посилання на оригінал матеріалів. Якщо цього не зроблено, то ця людина порушує умови ліцензії і ваші авторські права.

Якщо порушення відбувається всередині Фандому, поговоріть з адміністраторами вікі-проєкту, де не дотримуються умови ліцензії та вкажіть їм на порушення. Якщо вони відмовляться обговорювати порушення, зв'яжіться з помічниками або співробітниками Фандому. До свого повідомлення додайте наступне:

 • посилання на розмову з адміністраторами вікі,
 • посилання на скопійовані статті та оригінальні статті на своїй вікі.

Якщо хтось порушує ліцензію за межами Фандому, також почніть з переговорів з власниками сайту. У багатьох випадках вони просто не знають про те, як користуватися ліцензіями, тому дружнє повідомлення з проханням поставити посилання на оригінальні статті може привести до позитивного вирішення конфлікту. Якщо переговори з власниками сайту нічого не дають, спробуйте зв'язатися з власниками хостингу, на якому знаходиться сайт.

На жаль, поняття вільних ліцензій у законодавстві України до кінця ще не визначено. Також відсутні законодавчі акти та інші документи щодо їхнього застосування, хоча юридично вільні ліцензії підпадають під Закон від 23.12.1993 № 3792-XII, до якого ви можете апелювати, спілкуючись з власниками сайту або хостингу.

Див. також[]

Advertisement