Центральна спільнота
Advertisement

Коли в короткому описі вікі читаєш що-небудь типу "про ігри і не тільки" або "у цій вікі представлена гра її найбільш швидке проходження і крафт різних ресурсів їх обмін на ігрову валюту", то відразу стає зрозуміло, що користувач дуже слабо уявляє собі, що таке вікі-проект і як на ньому працювати. В даному блоці вікі-рад хотілося б поговорити про ті етапи, які повинен пройти користувач до того, як натискати на клавіша «створити вікі». Взагалі, чим більше користувач подумає над майбутньою вікі, тим краще, але тут хотілося б зупинитися на чотирьох найважливіших, на мій погляд, етапах до створення вікі.

Оцінка власних сил. Коли користувач думає, що "я справжній фанат цей ігри (серіалу тощо), і мені нічого не варто написати сотню статей про неї", то це помилка. Насправді, бути фанатом чого-небудь і вміти грамотно викладати свої думки на «папері» - це різні речі. У 99% випадків засновнику вікі доводиться написати кілька десятків і навіть сотень статей перш, ніж на вікі з'являться інші активні редактори. Також, адміністратор вікі, найчастіше, повинен і сам бути грамотним редактором, щоб редагувати статті інших користувачів вікі.

Порада: спробуйте написати статтю середніх розмірів про свою улюблену тему, засічіть, скільки часу у вас займе це, і дайте своїм друзям, родичам прочитати статтю. Якщо вам вдасться з першого разу написати матеріал, який буде легко читатися і викличе позитивні емоції, і зробити це в розумні терміни, то можете сміливо переходити до другого етапу. Якщо це не вийде, то рекомендуємо Вам попрацювати на будь-якої великої вікі, де ваші статті будуть редагувати досвідчені користувачі, щоб самому набратися досвіду і тільки потім переходити до створення своєї вікі.

Оцінка актуальності теми. Я багато разів говорив, що створювати вікі «для себе» — нудно і не цікаво. Звичайно можна разом з вікі розкрутити і саму тему, але це окремий випадок. Є кілька способів дізнатися наскільки популярна дана тема: 1) пошукайте групи про тему в популярних соцмережах. З'ясуйте, скільки таких груп, чи багато в них учасників і наскільки активно ведеться обговорення в групах. 2) Якщо є англійська вікі про цю тему, дізнайтеся її відвідуваність. Зазвичай відвідуваність російськомовної та англомовної вікі про одну тему співвідноситься як 1 до 10. Однак це правило не завжди працює, особливо, якщо мова йде про тему популярної переважно в Росії. 3) подивіться, коли останній раз виходило «оновленні» по вашій темі – Нова книга, гра, серіал і т.п. якщо це було кілька років тому і найближчим часом нічого нового не передбачається, просунути таку вікі буде складно.

Порада: не намагайтеся брати вузьку тему тільки тому, що ви в ній добре розбирайтеся. Наприклад, вигідніше створити вікі про всю серію ігор Call of Duty, ніж окрему вікі тільки про Call of Duty: Black Ops. Також іноді вигідно штучно розширити рамки обраної вами теми, щоб збільшити аудиторію вікі. Наприклад, вікі про всі мультфільми студії DreamWorks буде більш актуальна, ніж вікі про Шрека.

Оцінка конкурентів. Не слухайте, коли кажуть, що конкуренція-двигун прогресу. Бути монополістом завжди вигідніше) тому обов'язково проскануйте російськомовний Інтернет в пошуках ресурсів про тему вашої вікі. Якщо серед них будуть вікі-сайти, то вам доведеться безпосередньо конкурувати з ними за аудиторію, причому в першу чергу – якістю статей і матеріалів, швидкістю оновлення статей, оформленням Вікі. Подумайте, чи під силу вам це? Зверніть увагу і на інші сайти: наскільки вони популярні, чи є на них інформативні статті, чи можливо там знайти редакторів для вашої вікі? Все це дуже важливо і в плані конкуренції, і в плані ймовірного співробітництва в майбутньому. Навпаки, якщо таких сайтів "кіт наплакав", то вашій вікі доведеться шукати аудиторію самостійно, а це не просто.

Порада: завжди тримайте сайти-конкуренти в полі зору, намагайтеся випереджати їх в швидкості подачі і актуальності матеріалів. Ваша мета-змусити фанатів вашої теми заходити саме на вікі, щоб дізнатися останні новини або почитати актуальний матеріал.

Оцінка обсягу робіт. Вікі стає вікі, коли кількість статей перевищує якийсь умовний поріг. І, як говорилося вище, найчастіше, вам доведеться поодинці долати цей поріг. Якщо ви маєте тільки один сезон серіалу в п'ятнадцять серій, то треба написати, приблизно, 150 статей. Якщо писати в спокійному темпі, по дві в середньому статті в день, то на це у вас піде 2,5 місяці. Якщо писати активніше, то на це треба виділяти більше часу кожен день. Чи є у вас цей час? А якщо вам треба написати не 150, А 1 500 статей? Чи готові ви витратити свій вільний час за наступні десять-дванадцять місяців на написання статей для вікі?

Порада: багато хто вважає, що якщо відразу знайти користувачів для вікі, то наповнювати і просувати вікі буде набагато легше. Так, це так, але координація робіт на вікі, залагодження дрібних конфліктів – це теж час, ваш вільний час, причому додаткове до того, що ви витратите на написання статей. І ми не говоримо тут про час, який піде на просування вікі. Пам'ятайте, що для того, щоб створити серйозний вікі-проект потрібно виконати серйозний обсяг робіт і затратити на це велику кількість часу.

Представлений тут список дій користувача до створення вікі, природно, не є суворим правилом, і іноді буває, що одного ентузіазму цілком вистачає, щоб запустити серйозну вікі. Однак велика кількість проектів-пустушок говорить про те, що багатьом би не заважало пройти хоча б ці чотири етапи перш, ніж починати новий вікі-проект.

Коментарі та доповнення вітаються.

Advertisement